Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
Prędkość ucieczki front800Remigiusz Mróz
Parabellum. Prędkość ucieczki
Wydawnictwo Erica
Warszawa 2013
Ocena: 4/5

Dwóch braci rozdzielonych przez wojnę rozpoczyna swoją tułaczkę – tak zaczyna się pierwsza część cyklu Parabellum Remigiusza Mroza, Prędkość ucieczki.
Stanisław i Bronisław Zaniewscy mimo rodzinnego pokrewieństwa to dwie zupełnie różne osoby. Jeden to narwaniec z ułańską fantazją i sierżant Wojska Polskiego, drugi – flegmatyczny dowcipniś i student medycyny. Prawdziwych sprawdzianem charakterów staje się dla nich wrzesień 1939 roku.

Akcja powieści jest wartka i spójna. Losy postaci opisane zostały równolegle, przez co czytelnik przenosi się po kilku stronach z tętniącej życiem Warszawy na południową granicę Polski. Dzięki zastosowanemu językowi zwroty akcji występujące w opowiadaniu nie wpływają na negatywnie na rozumienie fabuły. Czytelnik orientuje się bez problemu, do jakich wydarzeń autor powraca i nawiązuje za każdym razem.

Jedyna wada tej książki może dotyczyć portretów psychologicznych postaci, które są rozbudowywane wtedy, kiedy czytelnik wyraźnie czeka na rozwiązanie akcji – jak w sytuacji potyczki Blankenburga z resztkami oddziału Zaniewskiego.

Remigiusz Mróz uwspółcześnił język powieści – brakuje w nim anachronizmów. Czyni to lekturę bardziej przystępną dla każdego odbiorcy. Ponadto w pracy nad książką autor starał się jak najwierniej oddać rzeczywistość lat wojny, nie unikając na potrzeby książki drobnych wątków sensacyjnych. Niebanalne zakończenie może stać się zachętą do lektury kolejnego tomu.

Prędkość ucieczki nie jest debiutem autora, ale należy do grupy sprawnie napisanych powieści sensacyjno-przygodowych, opartych na realiach II wojny światowej. Na polskim rynku wydawniczym jest to na pewno jedna z ciekawszych propozycji. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Moje konto