Poradniki

Osobowość z potencjałem

Studia to nie tylko czas nauki, ale także poznawania zasobów naszych osobowości, odkrywania – często z dala od domu rodzinnego – tego, jacy naprawdę jesteśmy. Istnieje szereg różnych wskaźników i testów, które pomogą nam odkryć tkwiący w nas potencjał.

potencjalO

Pierwszym może być poznanie własnego temperamentu, czyli schematu, w jaki reagujemy na zaistniałe sytuacje i okoliczności życiowe. Podziału ludzi ze względu na ich temperament dokonał już w V wieku p.n.e. Hipokrates, wyróżniając cztery typy: choleryków, sangwiników, melancholików i flegmatyków. Swój typ można określić po zapoznaniu się z opisami wszystkich temperamentów lub wykonując dostępne w Internecie testy psychologiczne.

Jak podróżować autostopem? czyli poradnik o łapaniu

Polecam wyrobić w sobie cechę samozaparcia, optymizmu i zaradności.

W łapaniu ważne jest:
Miejsce – bramki na autostradach, duże parkingi gdzie stoją ciężarówki i stacje benzynowe. Gdy nie ma takich miejsc w pobliżu, należy zadać sobie pytania: czy samochody mają odpowiednią prędkość, czy kierowca będzie miał się gdzie zatrzymać oraz, czy nie złamie przepisów.

Wyruszyć przed siebie

– Gnała mnie chęć poznania naszego pięknego świata, ale też przeświadczenie, że życie jest krótkie i trzeba przeżyć je ciekawie i intensywnie – mówi o motywacji do podróżowania Michał Kochańczyk, podróżnik, alpinista, żeglarz i polarnik.
Wiele osób marzy o tym, żeby ruszyć przed siebie. W podróż. W drogę. W nieznane. Część osób to marzenie realizuje, inni nie mają odwagi albo odkładają wyjazd na później. Dlaczego warto nie rezygnować z tego marzeń?

drogaKochanczyk
Wolność
– Najważniejsze jest poczucie wolności, które masz, kiedy ruszasz w drogę – mówi Szymon Antkowiak, który w zeszłym roku spędził trzy miesiące podróżując po Afryce. – Nie planujesz, każdy dzień jest niespodzianką i darem. Nie przejmujesz się codziennymi problemami. Zaczynasz dostrzegać piękno tego świata, doceniać to, czego nie zauważałeś wcześniej.
Podróż pozwala oderwać się od rzeczywistości, zdystansować się do wielu spraw i spojrzeć na nie z innej perspektywy. Myślisz, że nie możesz żyć bez komputera i szafy pełnej ubrań. Zastanawiasz się, jak mógłbyś wyspać się w niewygodnym łóżku. Żeby to chociaż było łóżko… Wiele osób podróżujących za grosze nie zawsze doświadcza takiego luksusu. Ciepła woda w kranie to rarytas.
Z pewnością pojawi się na drodze wiele nieoczekiwanych sytuacji, ale wtedy dopiero zaczynamy odkrywać, co tak naprawdę jest w życiu ważne i potrzebne.
Przygoda i samodzielość
– Drzemała we mnie podświadoma potrzeba zmierzenia się z różnymi niespodziankami i przeszkodami, gdzieś bardzo daleko, gdzie trzeba było wykazać się kreatywnością – mówi Michał Kochańczyk. – Wyruszyłem w świat po to, żeby przeżyć przygodę, by zrealizować młodzieńcze marzenie, powstałe po przeczytaniu wielu książek i obejrzeniu fascynujących filmów.
Jednak to zbyt proste wyjaśnienie, ponieważ jak sam przyznaje, kierowały nim różne powody. Chciał dotrzeć tam, gdzie jeszcze nikogo nie było, poznać i żyć z ludźmi z różnych stref kulturowych, a także spróbować swoich sił na morzu oraz w lasach równikowych. Motywacją do podróży może być zatem chęć sprawdzenia samego siebie i pokonania własnych słabości. Droga dodaje wiary w siebie, co jest szczególnie ważne dla kobiet oraz uczy samodzielności.

Ucz się i naucz!

 

Zaczyna się nowy etap edukacji. Niezależnie od zainteresowań studia będą wymagać wielu godzin nauki. Poniżej zebrano garść przydatnych wskazówek, które mogą ułatwić ci to zadanie.

nauka

Na siedząco czy w marszu, wcześnie rano czy późno w nocy, prosto z książki czy z piątej odbitki notatek – ucz się tak, jak lubisz. Stosuj metody, które sprawdzają się u ciebie.

Grunt to nastawienie

Stres to często używane pojęcie, chociaż nie każdy wie, co się za nim kryje. Warto więc dowiedzieć się co nieco o stresie, sposobach jego przeżywania i redukcji. Wiedza ta przyda się nie tylko na studiach.

nastawienie

Istnieją dwa rodzaje stresu: konstruktywny i kumulatywny. Stres konstruktywny, zwany inaczej eustresem, motywuje, poprawia skuteczność podejmowanych wysiłków. Działamy wtedy na najwyższych obrotach. Eustres jest dobry, ale do czasu. Ciągłe napięcie może obciążać fizycznie i psychicznie, co z kolei może przekształcić się w stres kumulatywny, czyli dystres. Występuje on w momencie, gdy sytuacja, w której się znajdujemy wykracza poza umiejętność poradzenia sobie.

Moje konto