Rozwój

A jak dorosnę to zostanę… mistrzem w zawodzie!

Ocena użytkowników:  / 0

HistoriaZegarow

Jest wszędzie! W centrach handlowych, w sklepach, na dworcach, w szpitalach, w mieszkaniach, na ulicach, w szkołach. Nie ma go (chyba tylko) na cmentarzach i w kościele. Niekiedy jesteśmy od niego uzależnieni, on nadaje nam tempa, on decyduje o teraźniejszości i przyszłości. Coraz więcej ludzi nosi go na ręku, niektórzy w kieszeni. Czy można wyobrazić sobie funkcjonowanie w pędzącym życiu bez zegara? Znacznie trudniej byłoby odliczać sekundy do końca zajęć na studiach. Warto pamiętać, iż istnieją zawody, które znacznie zrewolucjonizowały nasze życie codzienne. Cieszą się nie tylko bogatą tradycją, lecz także zapewniają miejsce pracy od setek a nawet tysięcy lat. Niewątpliwie zegarmistrz jest taką profesją. 

Zjedzenie 12 winogron podczas 12 bić zegara o północy ma przynosić szczęście w nowym roku

Ocena użytkowników:  / 3

swietaSwiat

W innych krajach również żyją chrześcijanie obchodzący święta – to wiemy wszyscy. Ale co ma z tym wspólnego krowa, kozioł ze słomy, Walt Disney albo kosz piknikowy?
Austria – Stille Nacht, heilige Nacht...
Stolica tego kraju – Wiedeń – tętni życiem przez cały grudzień, głównie za sprawą Wiener Adventzauber, czyli Jarmarku Dzieciątka Jezus. Jest to nic innego, jak po prostu kiermasz świąteczny, na którym podczas pokazów łyżwiarstwa figurowego (swoją drogą, wykonywanych przez łyżwiarzy przebranych za kultowe postaci z bajek) można raczyć się gorącymi kasztanami lub grzanym winem. Inne miasta również organizują podobne, choć mniejsze jarmarki, dlatego są one nieodłącznym elementem świąt w tym państwie.

Określenie osobistej misji życiowej - formularz

Ocena użytkowników:  / 0

Misja to zwięzła deklaracja tego kim jesteś. Koncentruje się na tym kim chcesz być (charakter), co chcesz robić (osiągnięcia) oraz na jakich wartościach i zasadach chcesz oprzeć swoje życie.

wschod
Misja powinna obejmować rzeczy, które są dla ciebie naprawdę ważne. Powinna dotykać trwałych i ponadczasowych sfer życia. Powinna inspirować, gdy ją czytasz i często powinieneś się do niej odnosić.

Podejmij pierwszą próbę naszkicowania osobistej misji:

Spotkanie ze sobą - bo każda sytuacja jest indywidualna

Ocena użytkowników:  / 1

– … i w ten sposób Zosia uratowała mi życie – dramatycznie zakończyła Emilka.

Przez ostatnią godzinę słuchałam o tym, jak zmagania z poczuciem pustki i ciągłego niepokoju sprawiły, że Emilka zaczęła zastanawiać się nad rozpoczęciem terapii. Byłam z niej dumna, że otwarcie mi o tym opowiada. Pomyślałam, że jest naprawdę silną i odważną osobą.

terapia mala

Spotkałam się z opinią, że terapia jest dla ludzi słabych, takich, którzy nie radzą sobie w życiu. Myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Ten, kto pomimo zmagań i problemów jest w stanie szukać sposobu na poprawę swojego stanu wykazuje się siłą i gotowością do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.
– … myślisz, że powinnam poszukać terapeuty? – zapytałam Emilkę. Opowiedziałam jej o moich próbach odnalezienia się w nowym mieście po przeprowadzce. Nie mam problemów ze snem, ale czasem mam wrażenie, że nowa sytuacja bardzo mnie przytłacza. Jednak nie wydaje mi się, że to wystarczający powód by rozpoczynać coś takiego.
– Zastanów się jeszcze – zachęcała Emilka. – Czasem to, że ktoś odniesie się do twoich problemów i przedstawi je w zupełnie innym świetle, może być początkiem zmiany myślenia na bardziej realistyczne lub pozytywne.

Kiedy trzeba wybrać się na terapię? Jak ocenić własny stan, potrzeby, problemy?
Nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, bo każda sytuacja jest indywidualna, ale myślę, że poniższe wskazówki mogą pomóc w decyzji.

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?

W zetknięciu z inną kulturą trzeba otworzyć się na nowe

Ocena użytkowników:  / 2

Wyruszając w podróż próbuję otworzyć się na spotkania – z innym człowiekiem i samą sobą. Sprawdzenie biletów i zapięcie ostatniego zatrzasku plecaka jest również chwilą, gdy uprzedzenia chowam do najgłębszej skrytki własnej świadomości.

ana1male

Każda podróż w przestrzeni jest równocześnie podróżą w głąb siebie. Poznawanie innej kultury, obcych zwyczajów i smaków wiąże się z przywoływaniem tego, co się już zna. Jest to droga pełna niespodzianek, a i czasami, pułapek. Na szczęście są ludzie potrafiący być przewodnikami.