Studenci

Zaterkotać kołatką, ściąć siekierą najwyższe drzewo i poświęcić chleb – o niemieckich tradycjach wielkanocnych

Ocena użytkowników:  / 1

Attendorn to małe miasteczko w Niemczech leżące w krainie zwanej Sauerland. Nazwa oznacza kwaśną krainę i każdy wie, że w tej części Niemiec bardzo często pada. Ten zielony, górzysty region jest lubiany i często odwiedzany przez Holendrów. Tutaj Polaków nie znajdziesz. A szkoda, bo poznając Niemców tego regionu, mogliby spojrzeć na nich pozbywając się stereotypów, a nawet odnaleźliby wiele cech wspólnych.

wielkanocne tradycje Niemcy Attendorn2

Attendorn
Attendorn jest interesującym miejscem. Nie dosyć, że jest przepięknie położone (tuż przy jeziorze Biggesee), to społeczność miasteczka kultywuje oryginalne tradycje. Poczynając od hucznie obchodzonego karnawału, poprzez oryginalną Wielką Sobotę i Niedzielę, na magicznym festiwalu Schützenfest kończąc.

Wielkanoc w Attendorn obchodzona jest w wyjątkowy sposób, ponieważ w obchodzenie Świąt zaangażowane jest całe miasto.

 

Kołatanie w Wielki Piątek

Od Wielkiego Piątku można słyszeć terkotanie charakterystycznych kołatek. Dzieci umawiają się na wspólne wyjście na dwór z kołatką, chodzą po osiedlach i terkoczą. Ciekawe jest to, że wydarzenie nie jest ogłaszane na facebooku, ale za pomocą wydrukowanego domowym sposobem plakatu z prostą informacją: Start terkotania o 12:30. Spotkanie pod kościołem. Dzieci i rodzice przynoszą kołatki, i przechodzą w formie niezorganizowanego pochodu w kierunku kościoła. Gdy Chrystus spoczywa w grobie, milkną dzwony, a odzywają się kołatki. W Polsce, również można odszukać podobną tradycję. Skąd taki zwyczaj? Tomasz Dekert, doktor religioznawstwa UJ, uważa, że zdaniem niektórych badaczy, kołatki używane w miejsce dzwonków, w katolickiej liturgii kościelnej, symbolizują zdradę Judasza.

Mem jest dobry na wszystko, czyli jak Vogue zawładnął studencką wyobraźnią

Ocena użytkowników:  / 10

Dobry mem jest jak dobra opowieść, żyje długo.

VOGUE 10 Parodia mem podprad
W połowie lutego na rynku wydawniczym zagościł magazyn "Vogue Polska". Sesja fotograficzna zainspirowała wielu. Najpierw „Vogue” zastąpiono słowem „Smogue”, ze względu na pojawiający się w tle zamglony pałac kultury, następnie ujrzeliśmy "siatkarską", polską rodzinę na tle napisu "ELBLĄGUE", by za chwilę posypały się jak rzęsisty deszcz, fotografie inspirowane tematem.
Redakcja "płyń Pod Prąd" nie mogła pominąć tego pomysłu, zwłaszcza gdy na spotkaniu redakcyjnym omówiliśmy temat starszych ludzi uwięzionych w falowcach. Za czasów PRL-u mieszkanie będące spełnieniem marzeń, obecnie stało się więzieniem dla starszych lub niepełnosprawnych osób, pełne barier komunikacyjnych.
Robiąc zdjęcia do tekstu o barierach, zdecydowaliśmy się na zabawę konwencją spoglądając z przymróżeniem oka na Vogue’a.


Nasza fotografka – Patrycja Żołyniak, z modelkami – Patrycją Oryl i Kariną Berk, zaraz po zajęciach, wyszły przed gdański falowiec, by szukać najlepszego ujęcia.

Na rozgrzewkę

Ocena użytkowników:  / 1

Chłody i temperatura minusowa, to czeka nas przez najbliższe dni. Nic, tylko zawinąć się w ciepły koc z kubkiem herbaty w ręku. Czasem jednak trzeba spod tego koca wyjść. Jak w związku z tym zachować tak potrzebne i przyjemne ciepło?

rozgrzewka

Niektóre spośród znanych sposobów na rozgrzanie się nie są zbyt rozsądne. Jednym z nich jest picie alkoholu. Choć daje wrażenie ciepła, to na dłuższą metę tak naprawdę wychładza organizm. Kolejna metoda to podkręcenie kaloryferów, skutkujące wysuszeniem powietrza w pomieszczeniu. Efekt? Osłabienie śluzówki oka, sprzyjające rozwojowi infekcji. Złudna wydaje się także potrzeba ogrzania ciała przez dodatkowe ilości cukru. To mit, że zimnych miesięcy nie da się przeżyć bez karmienia się słodyczami.

Święta Bożego Narodzenia wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy

Ocena użytkowników:  / 0

Święta Bożego Narodzenia w każdym zakamarku naszego kraju wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy.

W naszym kraju licznych tradycji i przekonań, istnieje wiele podstawowych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Są one pielęgnowane i nierzadko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to dwanaście potraw, wolne miejsce przy stole, łamanie się opłatkiem, a także śpiewanie kolęd. Każdy ma jednak małą, własną tradycję, o którą dba. Są rodziny, w których dzieci idą na dziecięcą pasterkę. Wracają z niej z żywym ogniem, symbolem światła nadziei z Betlejem, i zapalają nim świece. W innych domach wygląda się pierwszej gwiazdki, aby wraz z jej zabłyśnięciem, przystąpić do uroczystej wieczerzy.
swietaPolskie

Konstytucja dla nauki, wiele się zmieni, ale wszyscy tego bardzo potrzebujemy

Ocena użytkowników:  / 3

Pod koniec września 2017, odbył się Narodowy Kongres Nauki podczas którego została zaprezentowany projekt Ustawy 2.0.

Kongres nauki Jaroslaw Gowin OFMA
Nagranie obejmuje wypowiedzi z konferencji prasowej odbywającej się podczas kongresu oraz spotkań z dziennikarzami, które odbywały się w trakcie trwania kongresu.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki odbywającego się w Krakowie został oficjalnie zaprezentowany projekt ustawy 2.0. Projekt powstawał przez ponad pięćset dni, pracowano nad nim i dyskutowano szczegóły. Ustawa nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale widać wyraźnie jej założenia i kierunki. Podczas kongresu zwracano uwagę na plusy i minusy ustawy, jednak środowisko naukowe jednym głosem mówiło o potrzebie radykalnych zmian w podejściu do szkolnictwa wyższego.