Studenci

TRWA NABÓR NA STUDIA PODYPLOMOWE AKADEMIA DZIEDZICTWA 2017-2018

Ocena użytkowników:  / 2

 Trwa nabór do 12. edycji Akademii Dziedzictwa – dwusemestralnych studiów podyplomowych poświęconych zarządzaniu dobrami kultury oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Ich geneza sięga 2001 r., kiedy Międzynarodowe Centrum Kultury wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie postanowiły powołać pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacyjny poświęcony nowoczesnym metodom zarządzania i administracji w instytucjach związanych z ochroną dóbr kultury.

Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych, oraz organizatorzy turystyki kulturowej.

 

MCKAkademiaDziedzictwakwadrat

Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne i społeczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa, słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami.

Uzupełnieniem i dużym atutem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny (koszt jest wliczony w opłatę za studia!). Dla każdego studenta jest to możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów, z realiami.

Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych. O prestiżu Akademii Dziedzictwa świadczą już same nazwiska wykładowców, wśród nich: prof. Jerzy Hausner, prof. Bogusław Szmygin, prof. Stanisław Waltoś, prof. Andrzej Rottermund, Paweł Jaskanis, prof. Wojciech Bałus.
Program:
Zajęcia z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji zostaną zorganizowane w ramach następujących bloków tematycznych:
* teoria dziedzictwa kulturowego,
* prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa,
* historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne,
* przemysły kultury i formy udostępniania dziedzictwa,
* marketing, promocja i komunikacja,
* samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków.
Organizacja studiów:
Program studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa 2017–2018 zostanie zrealizowany w trakcie dwóch semestrów akademickich i obejmować będzie spotkania weekendowe, składające się z wykładów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych. W tym roku akademickim warsztaty z zakresu zarządzania instytucjami kultury: 2 dni, 18 godzin zajęć, planowany termin: 21-22 kwietnia 2018; proponowany temat: Zarządzanie wybranymi instytucjami kultury na Górnym Śląsku. Warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym: 5 dni, 40 godzin zajęć; proponowany termin: 6-10 lipca 2018; proponowany temat: Zarządzanie obiektami dziedzictwa kulturowego w województwie małopolskim.

Warunki przyjęcia: Ukończone studia wyższe na dowolnym kierunku.

Warunki finansowe i organizacyjne:
Koszt jednego semestru studiów wynosi 1700,00 zł.
Planowana liczba uczestników: 30 osób.

Zgłoszenia:
Zgłoszenie powinno zawierać: podanie, wypełniony formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie: http://www.mck.krakow.pl/page/akademia-dziedzictwa), życiorys, kopię (odpis) dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz 3 zdjęcia. Zainteresowani zostaną pisemnie powiadomieni o terminie rozpoczęcia zajęć i ich szczegółowym harmonogramie.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, 31-008 Kraków
tel. 12 42-42-800, 12 42-42-848
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji:
http://www.mck.krakow.pl/page/akademia-dziedzictwa

dr Michał Wiśniewski – Kierownik Ośrodka Edukacji Akademia Dziedzictwa 12 42-42-820

Projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

Widzimy się na Woodzie - jeśli gdzieś jest mój kawałek ziemi to właśnie tutaj!

Ocena użytkowników:  / 1

Jeśli gdzieś jest mój kawałek ziemi to właśnie tutaj! Na najpiękniejszym festiwalu świata Przystanku Woodstock. Tu są moje przyjaźnie, moje chwile radości, moja muzyka i cała miłość do tej ziemi – taki napis możemy przeczytać na jednej z koszulek Przystanku Woodstock 2016. Każdego roku pojawia się na tym Festiwalu kilkaset tysięcy osób. Co jest wyjątkowego w Przystanku Woodstock? Dlaczego cieszy się taką popularnością?

pict0200

– Przyjeżdżam tu co roku. Dlaczego? Jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie mogę się czuć niezależny, wolny, nic mnie nie ogranicza – mówi Mateusz, student Akademii Morskiej w Gdyni. – Wstaję kiedy chcę, chodzę gdzie mi się podoba, towarzyszą mi ludzie i poznaje dziesiątki innych. Tak spotkałem moich przyjaciół. Kiedy krzyknąłem pod sceną: Czy jest ktoś z województwa pomorskiego?, odezwało się kilka osób. Postanowiliśmy się zaznajomić i do dziś dnia widujemy się nie tylko na Woodzie! Przede wszystkim przyjeżdżam tu dla atmosfery. Wbrew temu co wypisuje się na forach i słyszy w niektórych mediach, Festiwal pozwala zapomnieć o Bożym świecie, zmartwieniach i szarym życiu codziennym. A wszystkiemu towarzyszy niesamowita muzyka – z uśmiechem na twarzy wspomina woodstockowicz, który przyjechał tu po raz szósty.

Ostrzenie piły

Ocena użytkowników:  / 0

Piłę trzeba co jakiś czas naostrzyć. Zajmuje to krótką chwilę, a efekty są od razu widoczne. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał włożyć ogromną siłę, a piłowanie potrwa o wiele dłużej. Twoja piła życiowa też tępi się przez cały czas używania.

saw

Należy ją więc również regularnie ostrzyć. Warto spędzić trochę czasu raz dziennie lub raz w tygodniu na czynnościach, powiedzmy, konserwacyjnych, aby to, co zwykle robisz, zajmowało ci mniej czasu i nie było tak uciążliwe.

Jak określić swoją misję życiową?

Ocena użytkowników:  / 0

Kto nie wie, do jakiego portu chce przybyć, dla tego żaden wiatr nie będzie dobry. (Seneka)

011redakcyjne copy

Skoro zaczynasz nowy etap w swoim życiu, warto zastanowić się, dokąd w ogóle zmierzasz. Pożytecznym narzędziem jest sformułowanie misji życiowej. Określa ona to, kim chcesz być i co chcesz robić przez całe życie. Wskazuje na wartości i zasady, na których chcesz się opierać. Misja powinna być długotrwała i nie powinno się jej zmieniać. Zdefiniowanie misji pomaga w podejmowaniu decyzji i stawianiu celów. Nigdy jej do końca nie wypełnisz, lecz wciąż będziesz ją realizował. Życie bez własnej (spisanej!) misji jest jak rządzenie państwem bez konstytucji. Bez wyznaczenia ogólnego kierunku, zarówno kraj, jak i ty będziecie dryfować bez celu.

Daj się porwać pasji

Ocena użytkowników:  / 0

Zazwyczaj przyjmujemy, że jeśli ktoś bardzo się czymś interesuje i lubi wykonywać daną czynność, to jest to jego zainteresowaniem, hobby czy – kolokwialnie mówiąc – konikiem. Dużo rzadziej pada wyrażenie, że to pasja tej osoby. Bo czym w zasadzie różni się pasja od hobby? Na przeróżnych forach internetowych króluje przekonanie, że hobby i pasja znaczą to samo. Tę opinię popiera twierdzenie, że pasja to bardziej archaiczna forma dzisiejszego słowa hobby.

pasja

Choć Julka, Ania i Paulina są na różnych etapach poszukiwania i rozwijania swoich pasji, w jednym się zgadzają: pasja to zdecydowanie coś więcej niż hobby. W poszukiwaniu definicji – Poszukiwanie pasji jest trochę jak poszukiwanie celu życiowego – mówi Paulina, studentka pierwszego roku Akademii Sztuk Pięknych. Choć dziewczyna nigdy nie zastanawiała się nad definicją pasji, to nie wyobraża sobie życia bez pływania. – Pasja jest dla mnie odnajdywaniem siebie, poznawaniem swoich słabości i mocnych stron – mówi Julka, tegoroczna maturzystka.