Studenci

Święta Bożego Narodzenia wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy

Ocena użytkowników:  / 0

Święta Bożego Narodzenia w każdym zakamarku naszego kraju wyglądają inaczej. Mimo że jesteśmy Polakami, obchodzimy je w inny sposób, zależnie od tego, z jakiego regionu pochodzimy.

W naszym kraju licznych tradycji i przekonań, istnieje wiele podstawowych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Są one pielęgnowane i nierzadko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze to dwanaście potraw, wolne miejsce przy stole, łamanie się opłatkiem, a także śpiewanie kolęd. Każdy ma jednak małą, własną tradycję, o którą dba. Są rodziny, w których dzieci idą na dziecięcą pasterkę. Wracają z niej z żywym ogniem, symbolem światła nadziei z Betlejem, i zapalają nim świece. W innych domach wygląda się pierwszej gwiazdki, aby wraz z jej zabłyśnięciem, przystąpić do uroczystej wieczerzy.
swietaPolskie

Konstytucja dla nauki, wiele się zmieni, ale wszyscy tego bardzo potrzebujemy

Ocena użytkowników:  / 3

Pod koniec września 2017, odbył się Narodowy Kongres Nauki podczas którego została zaprezentowany projekt Ustawy 2.0.

Kongres nauki Jaroslaw Gowin OFMA
Nagranie obejmuje wypowiedzi z konferencji prasowej odbywającej się podczas kongresu oraz spotkań z dziennikarzami, które odbywały się w trakcie trwania kongresu.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki odbywającego się w Krakowie został oficjalnie zaprezentowany projekt ustawy 2.0. Projekt powstawał przez ponad pięćset dni, pracowano nad nim i dyskutowano szczegóły. Ustawa nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale widać wyraźnie jej założenia i kierunki. Podczas kongresu zwracano uwagę na plusy i minusy ustawy, jednak środowisko naukowe jednym głosem mówiło o potrzebie radykalnych zmian w podejściu do szkolnictwa wyższego.

Kilka słów do pierwszorocznych – studia to nie liceum, czyli rozpoczyna się nowy etap w życiu

Ocena użytkowników:  / 2

Koniec liceum i początek studiów to nowy etap w życiu każdego człowieka. Nie musi to oznaczać końca luzu i zabawy, lecz jest to znacząca zmiana, która pozwala wejść w dorosłe życie.

studia
Samodzielność
Kończąc szkołę średnią część osób na pewno zdecyduję się na wyprowadzkę do innego miasta. Co za tym idzie – trzeba znaleźć stancję, oswoić się z nowym otoczeniem, bliżej poznać środowisko akademickie oraz nowych rówieśników.
Jest to ekscytujące wydarzenie, ale jednocześnie opuszczenie domu rodzinnego wiąże się z wieloma emocjami – lecz nie powinno nas to zniechęcać do działania.

TRWA NABÓR NA STUDIA PODYPLOMOWE AKADEMIA DZIEDZICTWA 2017-2018

Ocena użytkowników:  / 3

 Trwa nabór do 12. edycji Akademii Dziedzictwa – dwusemestralnych studiów podyplomowych poświęconych zarządzaniu dobrami kultury oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Ich geneza sięga 2001 r., kiedy Międzynarodowe Centrum Kultury wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie postanowiły powołać pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacyjny poświęcony nowoczesnym metodom zarządzania i administracji w instytucjach związanych z ochroną dóbr kultury.

Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych, oraz organizatorzy turystyki kulturowej.

 

MCKAkademiaDziedzictwakwadrat

Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne i społeczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa, słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami.

Uzupełnieniem i dużym atutem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny (koszt jest wliczony w opłatę za studia!). Dla każdego studenta jest to możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów, z realiami.

Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych. O prestiżu Akademii Dziedzictwa świadczą już same nazwiska wykładowców, wśród nich: prof. Jerzy Hausner, prof. Bogusław Szmygin, prof. Stanisław Waltoś, prof. Andrzej Rottermund, Paweł Jaskanis, prof. Wojciech Bałus.
Program:
Zajęcia z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji zostaną zorganizowane w ramach następujących bloków tematycznych:
* teoria dziedzictwa kulturowego,
* prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa,
* historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne,
* przemysły kultury i formy udostępniania dziedzictwa,
* marketing, promocja i komunikacja,
* samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków.
Organizacja studiów:
Program studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa 2017–2018 zostanie zrealizowany w trakcie dwóch semestrów akademickich i obejmować będzie spotkania weekendowe, składające się z wykładów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych. W tym roku akademickim warsztaty z zakresu zarządzania instytucjami kultury: 2 dni, 18 godzin zajęć, planowany termin: 21-22 kwietnia 2018; proponowany temat: Zarządzanie wybranymi instytucjami kultury na Górnym Śląsku. Warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym: 5 dni, 40 godzin zajęć; proponowany termin: 6-10 lipca 2018; proponowany temat: Zarządzanie obiektami dziedzictwa kulturowego w województwie małopolskim.

Warunki przyjęcia: Ukończone studia wyższe na dowolnym kierunku.

Warunki finansowe i organizacyjne:
Koszt jednego semestru studiów wynosi 1700,00 zł.
Planowana liczba uczestników: 30 osób.

Zgłoszenia:
Zgłoszenie powinno zawierać: podanie, wypełniony formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie: http://www.mck.krakow.pl/page/akademia-dziedzictwa), życiorys, kopię (odpis) dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz 3 zdjęcia. Zainteresowani zostaną pisemnie powiadomieni o terminie rozpoczęcia zajęć i ich szczegółowym harmonogramie.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, 31-008 Kraków
tel. 12 42-42-800, 12 42-42-848
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji:
http://www.mck.krakow.pl/page/akademia-dziedzictwa

dr Michał Wiśniewski – Kierownik Ośrodka Edukacji Akademia Dziedzictwa 12 42-42-820

Projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

Widzimy się na Woodzie - jeśli gdzieś jest mój kawałek ziemi to właśnie tutaj!

Ocena użytkowników:  / 2

Jeśli gdzieś jest mój kawałek ziemi to właśnie tutaj! Na najpiękniejszym festiwalu świata Przystanku Woodstock. Tu są moje przyjaźnie, moje chwile radości, moja muzyka i cała miłość do tej ziemi – taki napis możemy przeczytać na jednej z koszulek Przystanku Woodstock 2016. Każdego roku pojawia się na tym Festiwalu kilkaset tysięcy osób. Co jest wyjątkowego w Przystanku Woodstock? Dlaczego cieszy się taką popularnością?

pict0200

– Przyjeżdżam tu co roku. Dlaczego? Jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie mogę się czuć niezależny, wolny, nic mnie nie ogranicza – mówi Mateusz, student Akademii Morskiej w Gdyni. – Wstaję kiedy chcę, chodzę gdzie mi się podoba, towarzyszą mi ludzie i poznaje dziesiątki innych. Tak spotkałem moich przyjaciół. Kiedy krzyknąłem pod sceną: Czy jest ktoś z województwa pomorskiego?, odezwało się kilka osób. Postanowiliśmy się zaznajomić i do dziś dnia widujemy się nie tylko na Woodzie! Przede wszystkim przyjeżdżam tu dla atmosfery. Wbrew temu co wypisuje się na forach i słyszy w niektórych mediach, Festiwal pozwala zapomnieć o Bożym świecie, zmartwieniach i szarym życiu codziennym. A wszystkiemu towarzyszy niesamowita muzyka – z uśmiechem na twarzy wspomina woodstockowicz, który przyjechał tu po raz szósty.